Ta pospolita roślina ogrodowa od wielu lat chętnie wykorzystywana jest w produkcji kosmetyków do wszystkich typów skóry. Ma ona działanie łagodzące i kojące na skórę i błony śluzowe. Ponadto jest to roślina rodzima i łatwa w uprawie, stąd surowiec jest stosunkowo tani.
Rumianek pospolity (Marticaria recutita) to roczna roślina ruderalna wykorzystywana w kosmetologii i farmakologii. Osiąga 10-50 cm wysokości. Kwiaty białe, zebrane w koszyczek. Surowcem leczniczym i kosmetycznym są koszyczki rumianku zebrane w początkowej fazie kwitnienia.
Specyficzny zapach rumianek zawdzięcza wysokiej zawartości elejku eterycznego (0,3-1,3%).
SKŁAD CHEMICZNY
• azuleny o błękitnej barwie i wybitnie przeciwzapalnej aktywności, działa gojąco na zranienia
• α-bisabolol- działa silnie kojąco, łagodząco i przeciwinfekcyjnie
• flawonoidy o działaniu przeciwzapalnym:
o apigenina (wewnętrznie uspokajająca)
o kwercetyna (antyoksydant)
o luteolina
• pochodne kumarynowe
• karotenoidy- korzystne działanie na skórę przesuszoną, łuszczącą się
ZASTOSOWANIE KOSMETYCZNE
Rumianek używany jest w kładzie bardzo licznych kosmetyków, ze względu na łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych skóry.
Dzięki bogatemu składowi wykazuje właściwości kojące, przeciwzapalne, antyseptyczne. Działa też tonizująco, ściąga pory, jest bakteriobójczy i gojący. Stąd też wykorzystywany jest w pielęgnacji skóry trądzikowej.
Używany jest również w preparatach do włosów blond, ponieważ rozjaśnia włosy i ożywia ich kolor.
Bardzo chętnie wykorzystuje się go kosmetykach niemowlęcych (oliwki, szampony) oraz stomatologicznych (pasty do zębów, płyny do płukania ust).
Rumianek chętnie łączy się z innymi roślinami, np. łagodzącą melisą, nagietkiem lub zmiękczającą malwą.
Olejek rumiankowy występuje pod nazwą handlową Azulan. Stosuje się go w stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł, a także w stanach zapalnych pochwy, uszkodzeniach naskórka i owrzodzeniach. Jest on dostępny bez recepty.
KOSMETYKI WARTE UWAGI
ZIAJA, rumiankowy tonik do twarzy
Delikatny, bezalkoholowy tonik idealny do codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Oprócz ekstraktu z rumianku zawiera nawilżający D-panthenol. Polecany do każdego rodzaju cery.
FARMONA, Herbal Care, szampon rumiankowy
Szampon według producenta pozbawiony formaldehydu, parabenów oraz SLE (Sodium Lauryl Sulphate, agresywny detergent). Zawiera natomiast substancje myjące na bazie kokosu (Cocoamidopropyl Betaine) o łagodnym działaniu. Posiada też w składzie wodę z rumianku, która wydobyła głębię jasnych włosów. Dodatkowo hydrolizowane proteiny pszenicy działają ochronnie na włosy. Plusem jest brak w składze silikonów.
FLOS-LEK, żel ze świetlikiem i rumiankiem do powiek i pod oczy
Łagodny preparat przeznaczony do pielęgnacji skóry wokół oczu. Łagodzi podrażnienia, przynosi ulgę, zmniejsza zaczerwienienie, pieczenie. Usuwa uczucie tzw. "ciężkich powiek". Działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Likwiduje złuszczanie naskórka wokół rzęs.
Oprócz świetlika i rumianku zawiera ekstrakty z korzenia prawoślazu, liści szałwii oraz panthenol.
JOHNSON’S BABY, Oliwka w żelu
Chroni skórę przed utratą wilgoci, zawiera wyciąg z rumianku o działaniu łagodzącym, nie zawiera barwników ani konserwantów, konsystencja żelu umożliwia łatwą i czystą aplikację.
Polecana zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
DOMOWE SPOSOBY PIELĘGNACJI:
- dla osób z problemami skórnymi, polecam następującą maseczkę oczyszczającą; napar z rumianku pospolitego wymieszaj z odrobiną mleka w proszku, tak aby powstała gęsta masa. Papkę nałóż na twarz, a po upływie 20 minut skrusz ją palcami, a następnie resztki maseczki zmyj ciepłą wodą,
- po ciężkim i stresującym dniu, zrób sobie kąpiel z dodatkiem rumianku; w tym celu garść ziela zalej szklanką gorącej wody i po zaparzeniu odcedzony napar wlej do wanny,
- oczom podrażnionym i zaczerwienionym pomogą okłady z rumianku,
- rumianek pospolity jest idealny dla osób o jasnych włosach, płukanie włosów w naparze sprawi, że będą one jeszcze o ton jaśniejsze,
- stopom zmęczonym i opuchniętym, ulgę przyniesie kąpiel w naparze rumianku.
Rady te pochodzą ze strony www.w-spodnicy.pl
Napiszcie w komentarzach jaką roślinę powinnam opisać jako następną.
Pozdrawiam!
0 komentarze:
Prześlij komentarz