poniedziałek, 18 lipca 2011

Budowa i funkcje skóry (1)



Skóra ludzka to jeden z najważniejszych ludzkich organów… Tak, skóra uznawana jest za jeden z narządów człowieka. Pełni szereg funkcji bez których nie moglibyśmy przeżyć.
Po pierwsze, oddziela środowisko zewnętrzne od wnętrza organizmu. Wyobrażacie sobie człowieka pozbawionego tej bariery? Wizja niczym z horroru klasy B, prawda?
Po drugie, chroni człowieka przed drobnoustrojami (pot i łój) a także przed promieniowaniem UV (melanina produkowana przez melanocyty znajdujące się w naskórku).
Po trzecie odpowiada za termoregulację. Pot, który wyparowuje pod wpływem ciepła, ochładza skórę. Naczynia krwionośne znajdujące się w skórze, rozkurczają się pod wpływem ciepła, krew krąży szybciej, bliżej powierzchni skóry, przez to organizm się ochładza. W przypadku zimna, naczynia kurczą się, „chroniąc” krew przed ochłodzeniem.
Dzięki receptorom (komórki wyspecjalizowane do odbierania bodźców) możemy odczuwać ciepło, chłód, nacisk, wibracje, a także ból. Pozbawieni tych receptorów pozbawieni bylibyśmy też zmysłu dotyku.
Są to najważniejsze funkcje skory, bardziej zainteresowanych odsyłam do literatury.

Przejdźmy zatem do budowy skóry.
Skóra dzieli się na trzy warstwy:

NASKÓREK
SKÓRA WŁAŚCIWA
WARSTWA PODSKÓRNA

Do tego wyróżniamy „przydatki” skóry:

WŁOSY
PAZNOKCIE
GRUCZOŁY ŁOJOWE
GRUCZOŁY POTOWE


Wersja schematyczna


Wersja (bardzo) rozbudowana

NASKÓREK, czyli najbardziej zewnętrzna warstwa skóry. Składa się z kilku warst, najbardziej zewnętrzna to warstwa rogowa. To na tę warstwę działa większość kosmetyków do pielęgnacji. Komórki warstwy rogowej są martwe, zbudowane głownie z KERATYNY.

Keratyna to białko, które znajduje się w wytworach naskórka (włosy, paznokcie). Może mieć różną twardość (dlatego paznokcie są twarde, a włosy giętkie).
Warstwa rogowa dzieli się jeszcze (dużo tych podziałów) na warstwę rogowaciejącą (to jej komórki usuwamy podczas peelingu) oraz nierogowaciejącą.

Poniżej mamy warstwy: ziarnistą, kolczystą i ROZRODCZĄ. To w tej ostatniej znajdują się MELANOCYTY odpowiedzialne za zabarwienie naskórka. Warstwa rozrodcza odpowiada też za produkcję nowych keratynocytów (komórek naskórka), które „wędrują” ku powierzchni skóry, by w końcu ulec złuszczeniu.

Keratynocyty łączą się ze sobą głównie za sprawą CEMENTU MIĘDZYKOMÓRKOWEGO. W jego skład wchodzą rozmaite lipidy (bardziej naukowa nazwa tłuszczy), w tym CERAMIDY. Nazwa ta chyba każdemu obiła się o uszy, najprawdopodobniej w reklamie odżywek do włosów albo kremów do skóry dojrzałej. O nich innym razem.

Naskórek pokryty jest mieszaniną potu i łoju, czyli warstwą wodnolipidową. Za każdym razem, gdy używamy mydła, bądź żelu pod prysznic usuwamy tę barierę. Musimy ją odbudować za pomocą kremu bądź balsamu.

0 komentarze: