środa, 20 lipca 2011

Budowa i funkcje skóry (5)

WŁOSY


Włos to twór zbudowany z twardej keratyny, wyrastający z zagłębienia skóry, które tworzy kanał, zwany mieszkiem włosowym. Do mieszka włosowego uchodzi też łój z gruczołów łojowych. Ma on za zadanie natłuszczać włosy i zatrzymywać zanieczyszczenia.


Trzon włosa, czyli część „wystająca” ze skóry jest martwa, nie ma metabolizmu. Jedyną żywą częścią włosa jest cebulka.


Zanim przejdziemy do cebulki i cyklu wzrostu włosa, omówmy najpierw budowę trzonu. Jest on zbudowany od zewnątrz do wewnątrz z:
osłonki- keratyna układa się w formie ŁUSEK. Jeśli łuski przylegają do siebie, włos jest gładki i błyszczący. Otwieranie się łusek włosowych może być spowodowane zbyt agresywnym myciem włosów, tarciem ich podczas suszenia oraz rozjaśnianiem i farbowaniem.
kory- ta część odpowiada za zabarwienie włosa. Podczas rozjaśniania włosa dochodzi do zniszczenia części bądź całego pigmentu włosa.
rdzenia- centralna, pusta przestrzeń, z wyjątkiem kilku rozproszonych komórek.

Dzięki takiej budowie włos ma dużą wytrzymałość na rozciąganie.


1- osłonka 2- kora 3- rdzeń

Wracając do cebulki- to tutaj w wyniku rogowacenia tzw. macierzy powstaje łodyga włosa. Komórki macierzy odżywiane są przez brodawkę włosa. Jest ona unerwiona i unaczyniona.
Jeśli chcemy permanentnie pozbyć się włosa, musimy zniszczyć brodawkę. Ta wiedza wykorzystywana jest np. w depilacji laserowej, w której cebulka „wyłapuje” energię lasera, ulegając zniszczeniu (fotokoagulacji).

Pojedynczy włos nie rośnie przez całe nasze życie. Istnieją trzy fazy rozwoju włosa:
wzrostu (anagen)- trwa wiele lat, dzięki temu możemy utrzymać dość długą fryzurę, zanim włos obumrze. W tym okresie cebulka jest dobrze wykształcona i aktywna.
inwolucji (katagen)- trwa około kilku tygodni, włos nie rośnie, cebulka obumiera.
spoczynku (telogen)- od kilku tygodni do kilku miesięcy. Cebulka obumarła, włos jest przygotowany do wypadnięcia. W tym czasie zaczyna tworzyć się nowy włos na miejsce starego.


Jak widzimy wypadanie włosów jest zjawiskiem normalnym, jeśli nie przekracza 100-200 włosów na dzień. Jeśli wypada dwukrotnie więcej przez dłuższy okres (2-3 miesiące), konieczna jest konsultacja z dermatologiem). O łysieniu jednak opowiem innym razem.

Przez tzw. cykl wzrostu włosa, jeśli zdecydujemy się na depilację laserową, musimy przygotować się na serię zabiegów rozłożoną w czasie. Jest to spowodowane tym, że działamy tylko na włosy w fazie anagenu, w której znajduje się jednocześnie ok. 10-20% włosów.

Uporaliśmy się z budową skóry i przydatków, pora przejść do zagadnień bardziej praktycznych.

0 komentarze: