wtorek, 11 października 2011

"The Original Beauty Bible" mity część III trądzik

Mit 8: Kobiety wyrastają z trądziku. Nie powinno się mieć wyprysków po 20 roku życia.
Fakt: Gdyby to była prawda, moje zmagania z pielęgnacją skóry wyglądałyby inaczej.
Prawdą jest, że kobiety w różnym wieku (nawet po 50-tce) mogą mieć trądzik taki sam jak nastolatki, a zasady leczenia i pielęgnacji pozostają takie same. Nie każda z nas, która miała trądzik jako nastolatka z niego wyrasta. A nawet jeśli jako nastolatka miałaś czystą skórę, nie znaczy to, że nie możesz mieć wyprysków w wieku późniejszym, na przykład w trakcie menopauzy. Ten często denerwujący brak ciągłości możesz zrzucić na hormony.
Prawdą jest, że mężczyźni mogą wyrosnąć z trądziku, ponieważ po okresie dojrzewania ich poziom hormonów się wyrównuje. Natomiast poziom hormonów u kobiet podlega ciągłej fluktuacji, stąd też u wielu kobiet podczas okresu „wyskakują” krostki. 


Mit 9: Trądzik jest spowodowany przez niewłaściwą dietę.
Fakt: Prawda i nieprawda.
Jedzenie, które tradycyjnie uznawano za powodujące nasilenie trądziku, takie jak czekolada i tłuste jedzenie, nie mają wpływu na trądzik i nie istnieją żadne badania twierdzące inaczej. Z drugiej strony, indywidualne dietetyczne reakcje alergiczne mogą wyzwalać trądzik, na przykład jedzenie zawierające jodynę (skorupiaki). Na ten temat jednak również istnieją kontrowersję. Trochę bardziej miarodajne są nowe badania wykazujące, że mleko, a zwłaszcza mleko odtłuszczone, może zwiększać ryzyko wystąpienia trądziku. Może być to również prawda w przypadku diety bogatek w węglowodany; wysoki indeks glikemiczny może zwiększać ilość wyprysków, natomiast niski indeks glikemiczny może zmniejszać ich ilość. […]
Warto popróbować przez kilka miesięcy, które składniki pomagają, a które szkodzą skórze.

Mit 10: Czyszcząc lepiej twarz pozbędziesz się trądziku.
Fakt: Zbyt agresywne czyszczenie twarzy szkodzi. 
Trądzik jest oryginalnie spowodowany zmianami hormonalnymi, które mają wpływ na gruczoły łojowe, tworząc środowisko, w którym bakterie powodujące trądzik (Propionibacterium Acnes) mogą się namnażać. […] Nadmierne czyszczenie twarzy powoduje zapalenie, które pogarsza stan skóry. Na wypryski najlepsze działanie ma używanie delikatnego mleczka lub żelu (również płyn micelarny), przez co nie uszkadzamy dodatkowo bariery skórnej i nie powodujemy zapalenia; zmniejszają one zdolność samoleczenia skóry i walki z bakteriami. Dodatkowo warto użyć delikatnego eksfoliatora zawierającego kwas salicylowy lub glikolowy. Produkty do pielęgnacji skóry trądzikowej nie powinny zawierać drażniących substancji, a absolutnie zabronione są kosmetyki zawierające alkohol, mentol lub eukaliptus.

Mit 11: Makijaż powoduje trądzik.
Fakt: Najprawdopodobniej nie.
Nie istnieją żadne badania wskazujące na to, że kosmetyki do makijażu lub kosmetyki do pielęgnacji skóry powodują trądzik i nie istnieje lista problematycznych składników.
Prawdą jest, że kobiety mogą doświadczać nasilenia trądziku podczas używania niektórych kosmetyków, zarówno do makijażu, jak i do pielęgnacji (lub poprzez kombinację różnych kosmetyków). Wypryski te mogą być rezultatem podrażnienia, odpowiedzią zapalną, przypadkową reakcją skórną albo spowodowane składnikiem, który nie jest odpowiedni dla danego typu skóry. Aby dowiedzieć się, co ci szkodzi, musisz niestety próbować różnych kosmetyków. Nie istnieją badania medyczne, które mogą ci w tym pomóc. I dla twojej informacji „niekomedogenny” to nic nieznaczące słowo, które jest w użyciu przez przemysł kosmetyczny, wskazujące na to, że produkt raczej nie powinien powodować wyprysków. Niestety nie istnieją żadne regulacje, które opisują tę kategorię.

Mit 12: Stres powoduje trądzik.
Fakt: Generalnie wierzy się, iż stres może powodować trądzik, ale nie wiadomo dokładnie jak to działa, istnieją też sprzeczne badania na ten temat.
Redukcja stresu w życiu zawsze wychodzi na dobre, jednak jego wpływ na trądzik jest trudny do stwierdzenia z całą pewnością. Dodatkowo sposób leczenia trądziku nie zmienia się z powodu zmniejszenia ilości stresorów.

Mit 21: Zaskórniki otwarte spowodowane są przez brud i można „wyczyścić” je ze skóry.
Fakt: Zaskórniki mogą sprawiać, że skóra wygląda na brudną, jednak nie są związane z brudem.
Zaskórniki powstają, gdy hormony zwiększają wydzielanie sebum, martwe komórki skóry blokują ujścia gruczołów łojowych, por zmienia kształt i serum nie może wydostać się na zewnątrz. […] Mieszanina sebum i resztek komórkowych ulega utlenieniu przy powierzchni skóry i zmienia kolor na czarny. […] Używając peelingu powierzchownie usuwamy zewnętrzną warstwę zaskórnika, nie dociera on jednak do wnętrza ujścia gruczołu łojowego. Oznacza to, że zaskórnik szybko powraca do stanu wyjściowego.
Zamiast peelingu mechanicznego warto użyć produktu z kwasem salicylowym. Złuszcza on wewnętrzną warstwę gruczołu łojowego, rozpuszcza sebum i martwe komórki naskórka, które doprowadzają do powstania zaskórników.

Tekst pochodzi z książki "The Original Beauty Bible" autorstwa Pauli Begoun. Tłumaczony przeze mnie.

0 komentarze: