poniedziałek, 10 października 2011

"The Original Beauty Bible" mity częśc II

Ten post będzie zawierał jeden długi mit na temat przebarwień posłonecznych. W kolejnym poście mity dotyczące trądziku pospolitego.

Mit 7: Plamy starcze najlepiej traktować specjalnymi rozjaśniaczami, kosmetykami wybielającymi i innymi produktami, które obiecują nam usunięcie brązowych przebarwień.
Fakt: Po pierwsze, termin „plamy starcze” jest niewłaściwy. Brązowe, przypominające piegi przebarwienia nie są spowodowane wiekiem; jest to rezultat wieloletniego wystawienia skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego.  
[…]
Po drugie, wiele produktów obiecujących rozjaśnić skórę nie zawiera żadnych (lub niewielką ilość) składników mających wpływ, choćby niewielki na produkcję melaniny (melanina to brązowy pigment skóry). Dodatkowo, nawet jeśli produkt zawiera składnik mający taki wpływ, zazwyczaj jest go zbyt mało, aby wywrzeć pożądany efekt. Nie ma porównania między efektem (albo jego brakiem) uzyskanym przez użycie jednego z tych produktów a efektem po użyciu filtra UV razem z kosmetykiem zawierającym hydrochinon. (OD TŁUMACZA- hydrochinon jest to związek kontrowersyjny. Na terenie UE są ograniczenia dla tej substancji, ze względu na jego toksyczne działanie. Jako alternatywę poleca się arbutynę.)
Ponieważ wystawianie skóry na promieniowanie słoneczne bez odpowiedniej ochrony jest pierwotnym „wyzwalaczem” dla większości brązowych przebarwień, najlepszym sposobem na zapobieganie ich powstawiania jest codzienna aplikacja filtra o dobrej formule. Nie zapomnij o grzbietach dłoni i dekolcie (pamiętaj też o ponownej aplikacji po umyciu rąk).
[…]
Istnieją (poza hydrochinonem) alternatywne związki, które mogą mieć działanie rozjaśniające skórę, jednak badań na ich temat jest miej; wykazują też słabsze działanie w porównianiu z hydrochinonem. Interesujące jest, że po aplikacji na skórę, niektóre związki ulegają rozbiciu na małe ilości hydrochinonu, stąd ich działanie. Te alternatywne składniki znajdują się w takich roślinach jak:

  • Mitracarpus scaber
  • Uva ursi (Mącznica lekarska)
  • Morus bombycis (Morwa)
  • Morus alba (Morwa biała)
  • Broussonetia papyrifera

Rośliny te zawierają arbutynę, która jest inhibitorem produkcji melaniny. Techniczne, ekstrakty z tych roślin zawierają beta-D-glukozyd hydrochinonu. Czyste formy arbutyny, takie jak alfa-arbutyna, beta-arbutyna i detoksy-arbutyna, mają lepszy potencjał wybielający, jednak badań na ich temat jest bardzo mało.

Inne składniki, które mają właściwości wybielające (i trochę przeprowadzonych badań) to ekstrakt z lukrecji (Glycyrrhiza gabra), kwas azelainowy, stabilizowana witamina C (kwas L-askorbowy, magnezowy fosforan askorbylu), aloezyna, kwas gentyzynowy, flawonoidy, hesperydyna, niacynamid (witamina B3) i polifenole. Niestety, nie wiadomo dokładnie, jakie stężenie naprawdę jest konieczne w kosmetyku, aby ten działał. Większość badań na ten temat została przeprowadzona In vitro, a nie na ludzkiej skórze.

Podsumowując, istnieje specyficzny plan, którego powinno się przestrzegać, aby osiągnąć najlepszy rezultat. Unikaj ekspozycji na słońce, używaj codziennie dobrego kremu z filtrem (co najmniej 15SPF). Dodatkowo możesz stosować złuszczanie za pomocą AHA i BHA. Niektóre lasery i fale radiowe mogą pomóc w walce z przebarwieniami. […]

0 komentarze: