piątek, 14 października 2011

Ocena typu skóry, czynniki wpływające na skórę


Dzisiaj bardzo długi post, ale mam nadzieję, że przydatny. Na początek czynniki wpływające na kondycję skóry, potem kilka mitów a na koniec jak prawidłowo ocenić skórę.

Czynniki wpływające na typ skóry

Praktycznie wszystko może wpływać na nasz typ skóry, dlatego czasem ciężko jest wyróżnić jeden typ skóry, aby określić wszystko, co „dzieje się” na naszej twarzy. Zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne czynniki wpływają na to jak nasza skóra wygląda i jak ją odczuwamy. Aby efektywnie oznaczyć typ skóry i ustalić prawidłową codzienną pielęgnację, podaję kilka czynników, które trzeba rozważyć:

Czynniki wewnętrzne:
 • Zmiany hormonalne (ciąża, menopauza, cykl menstruacyjny powodują zwiany typu skóry od tłustej do skłonnej do trądziku do suchej, mogą powodować też przebarwienia)
 • Choroby skórne (trądzik różowaty, łuszczyca, zapalenie skóry, każda wymaga innej pielęgnacji skóry)
 • Palenie (powoduję nekrozę skóry, której nie da się cofnąć za pomocą kosmetyków do pielęgnacji)
 • Przyjmowane leki (niektóre tabletki antykoncepcyjne mogą zwiększać wydzielanie sebum, z kolei inne zmniejszają jego wydzielanie i łagodzą trądzik)
 • Dieta (istnieją badania wykazujące, iż dieta bogata w antyoksydanty, kwasy Omega-3 i Omega-6 mogą polepszać wygląd skóry)

Czynniki zewnętrzne:
 • Klimat/pogoda (zimno, ciepło, wilgoć, susza)
 • Twoja pielęgnacja skóry (nadmierne nawilżanie lub złuszczanie, używanie podrażniających lub  wysuszających kosmetyków, używanie kosmetyków niewłaściwych dla Twojego typu skóry; wszystko to może stwarzać problemy skórne, które wcześniej nie istniały)
 • Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (główna przyczyna powstawania zmarszczek i przebarwień słonecznych)
 • Bierne palenie
 • Zanieczyszczenie środowiska (dodatkowe wolne rodniki niszczące kolagen i zaburzające stabilność genetyczną skóry)

Wszystkie te czynniki przyczyniają się do tego, co dzieje się ze skórą, a w rezultacie determinują typ skóry.

Czy mój typ skóry może się zmienić?

Oczywiście! Kolejnym błędem przy wyznaczaniu typu skóry jest założenie, że Twoja skóra (i typ skóry) pozostanie taka sama na zawsze, a przynajmniej do momentu, gdy zaczniesz się starzeć. Tak dzieje się rzadko. I jeśli będziesz dobierać kosmetyki do pielęgnacji zależnie od typu skóry, a nie uwzględniając zmian spowodowanych porami roku, stresem, zmian hormonalnych i zmian diety, pielęgnacja skóry nie będzie właściwa.
Aby jeszcze skomplikować sprawę, w każdym momencie możesz mieć kilka typów skóry jednocześnie lub różne typy w różnych momentach tygodnia lub miesiąca. Musisz obserwować swoją skórę, aby zapewnić jej odpowiednią pielęgnację.

Niewidoczne rodzaje skóry ukryte pod powierzchnią.

Kolejnym ograniczeniem w oznaczaniu typu skóry jest to, że niektóre jej potrzeby i cechy mogą nie być widoczne na powierzchni. Na przykład uszkodzenia posłonecznie są widoczne dopiero w pewnym wieku (po ok. 30 r.ż.), a jednak każdy musi chronić skórę przed słońcem. Natomiast jednocześnie występująca skóra tłusta i sucha w połączeniu z zaczerwienieniem może być wczesną oznaką trądziku różowatego, który jest chorobą podlegającą leczeniu farmakologicznemu. […]

Kosmetyki do pielęgnacji skóry mogą wpływać na skórę i to nie tylko w pozytywny sposób!

[…] Na przykład: używasz bogatego (naładowanego emolientami) kosmetyku do mycia twarzy, potem przecierasz wysuszającym tonikiem na bazie alkoholu, na to nakładasz serum i tłusty krem. Może to powodować, że Twoja skóra zmieni się w mieszaną. Używanie kremu nawilżającego o zbyt tłustym składzie może powodować wypryski. Używanie produktów zawierających podrażniające składniki może powodować suchość, podrażnienie i zaczerwienienie. Nie myl typu skóry z jej reakcją na różne kosmetyki.

Określanie typu skóry

[…] 
1. Nie oceniaj skóry od razu po umyciu. […] Poczekaj co najmniej kilka godzin, aby prawidłowo ocenić swoją skórę. Najlepiej ocenę skóry przedsięwziąć w dniu wolnym od pracy (szkoły), aby podkład i puder nie zaburzały oceny.

2. Spójrz w lustro. Pora na ocenę wizualną
 • Czy widzisz obszary, które wyraźnie są błyszczące? Czy jest to nos, czoło i broda? Jeśli nie jesteś pewna, przyłóż do twarzy chusteczkę higieniczną. Poczekaj godzinę i znów przyłóż chusteczkę. Jeśli chusteczka ma wyraźnie ślady sebum, możesz mieć skórę tłustą.
 • Czy jakikolwiek fragment skóry jest suchy lub matowy? Jeśli tak, to masz do czynienia ze skórą suchą.
 • Czy widzisz fragmenty tłuste jak i suche? Masz do czynienia ze skórą mieszaną.
 • Jeśli twoja skóra jest sucha lub tłusta, czy zauważasz zaczerwienie na nosie i policzkach, którym towarzyszą czerwone krosty, które wyglądają jak wypryski trądzikowe, ale nimi nie są? Czy masz zauważalne naczynka w tych rejonach? Czy łatwo się rumienisz? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, możesz cierpieć na trądzik różowaty. Jest to choroba, powinnaś udać się do dermatologa.
 • Czy masz skłonności do małych/średniej wielkości wyprysków, szczególnie w czasie menstruacji? Jeśli tak, masz łagodny/średnio nasilony trądzik.
 • Czy masz skłonności do większych wyprysków, często głęboko położonych i bolesnych, które prowadzą do powstawania blizn? Jeśli tak, masz poważniejszy przypadek trądziku.
 • Dodatkowo każda z nas ma w jakimś stopniu wrażliwą skórę, dlatego używaj produktów łagodnych, nie wysuszających i nie powodujących podrażnień. Dlatego „dodaj” do swojej skóry typ wrażliwy.
 • Czy zauważasz „łaty” suchej, czerwonej, białej łuskowatej skóry przy linii włosów, nosa, oczu lub policzków? Może być to łuszczyca lub inna choroba skóry. W tym przypadku odwiedź dermatologa.

[…] Jeśli zmodyfikujesz i dostosujesz pielęgnację Twojej skóry i zacznie używać kosmetyków dostosowanych do typu skóry, powinnaś zauważyć pozytywne zmiany. Pamiętaj jednak, że skóra zmienia się. Nawet używając prawidłowo dobranych kosmetyków, Twoja skóra zmienia się w zależności od pory roku, zmian hormonalnych i poziomu stresu. […]

0 komentarze: